Класичний абхазький соус відомий багато століть. Він так полюбився на радянських теренах, що встиг обрости не тільки популярними томатними варіаціями, але і різноманітними добавками літніх овочів. Сьогодні готуємо аджику з баклажанами на зиму. Рецепт з фото, покроковий опис, важливі деталі – у нас ви знайдете все необхідне.
Жодного екзотичного або дорогого інгредієнта і дуже просте приготування. Подрібнили через м’ясорубку, змішали, зварили, закатали. А який швидкий процес! Навіть при великій кількості овочів. На підготовку не більше 20 хвилин. Щоб зварити соус, максимум 50 хвилин.
Смак у заготовки першокласний – приємно гострий, ароматний і ситний. Головну лепту вносять м’ясисті синенькі. Сучасні сортів не гірчать, не містити великі насіння і чудово дружать з пікантними сусідами.
Гострий перець, помідори, часник – ідеальні супутники щільною баклажанної м’якоті. Сама аджика – це геніальна простота, яка гарантовано зберегтися в герметичній закатку до весни і навіть до Великодня. Тому ми так любимо різні овочі в аджике і скоро розповімо ще кілька цікавих варіантів.
А зараз – просто супер остренький соус!
Нам потрібні:
* Овочі зважуємо після підготовки
- Помідори – 3 кг
- Баклажани – 2 кг
- Перець болгарський – 1 кг
- Яблука кислого сорту – 2,5 кг
- Цибуля ріпчаста білий – 1 кг
- Гострий перець – 1-2 стручки великого розміру (довжина 10-12 см)
- Часник – 2-4 середні головки (розміром в половину жіночого кулачка)
- Масло рослинне без запаху – 500 мл
- Цукор – 200 г
- Сіль (кам’яна, грубого помелу) – 2 ст. ложки з гіркою
- Оцет столовий, 9% – 200 мл
Важливі деталі:
- Вихід консервації – 8,5 л. Зручно робити в невеликих банках від 250 до 750 мл.
- Хочете менше? Пропорційно зменшуйте всі компоненти.
- Яблука за смаком повинні бути кислими або кисло-солодкими. Наприклад, Айдаред, Антонівка, Білий налив, Гренні Сміт, Джонаголд, Пінк леді, Семеренко, Уелс та ін. Цукристі сорти типу Голден не підійдуть.
- Пропорції цього рецепта розраховані на баланс солодко-кислого смаку з виразною дорослої гостротою. Заготівлю можна запропонувати здоровим дітям з 12 річного віку. Але якщо ви побоюєтеся гостроти, беріть по мінімуму гострого перцю і часнику – 1 шт. і 2 головки відповідно. Отримайте пряний і насичений аджічний соус середньої сильний.
1) Підготуємо овочі.
Овочі та яблука моєму. Цибулю і часник чистимо. Помідори і баклажани можна залишити зі шкіркою.
Якщо вирішите зняти шкірку для особливо ніжного смаку, зробіть на кожному томаті хрестоподібну насічку ножем і обдайте окропом. Після цього ледь ви подденет тонку шкірку ножем, вона легко відійде від м’якоті, як на фото нижче. З баклажан шкірка зрізається зазвичай, як з яблука.
Тепер нам потрібна м’ясорубка і крапелька терпіння. Перекручуємо в пюре основні інгредієнти рецепту – помідори, баклажани, болгарський перець, яблука і цибулю. Змішуємо їх у великій ємності, в якій і будемо варити аджику.
Відмовтеся від оцинкованого посуду. Краще використовувати каструлю / миску з емалі або нержавіючої сталі.
Решта інгредієнти – гострий перець і часник. Чистимо часник від сухої лушпиння. Перець залишаємо з насінням. Перекручуємо два пряних компонента на м’ясорубку, з’єднуємо і перемішуємо. Ми додамо їх не відразу, а в майже готову, вже варену, аджику.
Нагадуємо, для зменшення гостроти беріть мінімальну кількість із запропонованого в рецепті.
2) Варимо і закочує аджику з баклажанами на зиму.
Додаємо в суміш подрібнених основних овочів всі смакові добавки, крім оцту – цукор, сіль, масло.
По цукру можете орієнтуватися на солодкість яблук. Якщо чітко кислі, кладіть цукру за рецептом. Якщо кисло-солодкий сорт, можна зменшити кількість цукру на ¼ (тобто покласти 150 грам).
Сіль теж можете регулювати за смаком. Для цього половину солі покладіть зараз, а другу половину кидайте потроху в кінці варіння і пробуйте на свій смак, коли перестати солити.
Ставимо овочеву суміш на плиту і доводимо до кипіння. Наше завдання – проварити овочі до повної готовності. Від моменту закипання це займе мінімум 40 хвилин на слабкому кипінні.
Через 40-45 хвилин уварювання аджика густіє. Минув час додати перекручену суміш гострих овочів (часник і гострий перець). Розмішуємо і пробуємо. Тут момент, коли можна досолити і додати Сахарка.
В самому кінці вливаємо оцет, перемішуємо і доводимо до кипіння. Вимикаємо нагрів і розкладаємо аджику гарячої по стерилізованих банках.
- Читайте тут, як мити і стерилізувати банки і кришки.
Герметично закриваємо баночки, перевертаємо верх дном і укутуємо на кілька годин.
Зберігаємо готову аджику з баклажанами в темному шафі. Прохолода вітається, але не обов’язкова. При кімнатній температурі соус збережеться до весни.
І аджика з баклажанами, і всі інші види соусу прекрасно поєднуються з рибою, гарячим і холодним м’ясом. Взимку вони прикрашають традиційні ситні гарніри з картоплі, квасолі і круп. І навіть просто як намазки на бородинський хліб. Додайте цю заготовку в своє меню, щоб частіше згадувати про літо і тепле сонце.
До того ж в уварених помідорах і перці вищий вміст лікопіну, потужного антиоксиданту для захисту судин. Плюсуйте сюди доведений факт, що гострі соуси активізують процес схуднення і допомагають утримувати вагу в нормі. Після таких приємних новин хочеться приготувати якомога більше різноманітної аджики на зиму. Смачних вам рецептів з баклажанами, кабачками і в класичному виконанні!
P.S. Заглядайте за оновленнями в рубрику «Легкі рецепти» – «Домашні заготовки». Нові опису з фото для перевірених смачні закаток вже готуються до публікації.