Багато вчених сходяться на думці, що молоко увійшло в раціон людини понад 7 тисяч років тому. У той же час людина не тільки вживав в їжу сирий продукт, а й виготовляв з нього кисломолочну продукцію, в їх числі були і сири. На сьогоднішній день молочко є одним з продуктів першої необхідності і фундаментальним питвом в дієтології. Сьогодні поговоримо про склад, користь і шкоду молока.
Хімічний склад молока
Якщо виразити хімічний склад і БЖУ в цифрах, то, з огляду на породу, корми, час року, вік тварини, період лактації і технології переробки, виглядає так:
- водо- 87.8%
- білки 3.5%
- жири-3.4%
- вуглеводи-4.8%.
- мінеральні солі-0.75%.
Макроелементи в корисному продукті представлені широким спектром речовин, які в комплексі роблять позитивний вплив на організм. У молоці корови присутні такі мінерали (мг):
- кальцій-120, з якого 11% – вільні молекули, які готові зв’язатися з іншими елементами, 66% – фосфати і цитрати, 23% – молекули пов’язані з казеїном;
- фосфор близько 75-130, його зміст залежить те породи тварини, раціону, і пори року: найменше зміст навесні;
- калій- 140-170;
- магній- 14;
- сера- 29;
- натрій 30-75;
- хлор-110;
- цинк 0.4.
Мікроелементи представлені так (мкг):
- алюміній 50;
- фтор 20;
- молібден-5;
- хром 2;
- йод-9;
- кобальт- 0.9.
В даний продукт входять наступні вітаміни (мг):
- В1- 0.04;
- В2- 0.15;
- В4- 23.6;
- В6- 0.05.
Пам’ятайте, що нутрієнти, що містяться в питво, можуть бути нівельовані, так як в несприятливій екологічній обстановці велика ймовірність забруднення продукту миш’яком, ртуттю, свинцем, мікотоксинів, антибіотиками, який вживає корова з неякісним або зараженим кормом. А в парному молочку міститься в надлишку жіночий гормон естроген, але після промислової обробки в рідину можуть потрапити сода і різні мийні засоби.
У чому полягає харчова цінність молока
Молочні вуглеводи це цукор лактоза, він не такий солодкий, як рослинний аналог, але його харчова цінність нітрохи не менше.
- В процесі кип’ятіння молочні цукру карамелізуются, після чого питво знаходить особливий аромат, приємний смак і злегка бурий відтінок.
- При впливі молочнокислих бактерій, цукор перетворюється в кислоту, а казеїн в цьому випадку згортається. Таким чином виходять сметана, кефір, кисле молоко, сир та інші поживні і корисні продукти.
- Вміщені в складі калій, фосфор, натрій і сірка в легкозасвоюваній формі, що важливо для харчування дитини, адже в цьому віці основою харчування є саме молоко.
- Цинк, фтор, марганець, йод мають високу харчову цінність для людського організму.
Ферменти в молоці
У складі продукції міститься цілий ряд ферментів, з яких виділяються:
- амілаза;
- пероксидаза;
- фосфатаза;
- каталаза;
- редуктаза;
- ліпаза;
- каталаза.
За ГОСТом якісний продукт повинен бути однорідною, рідкої субстанцією білого або злегка жовтуватого відтінку, володіти приємним запахом і смаком.
Енергетична цінність залежить від жирності напою. Калорійність варіюється від 52 до 64 кКал на 100 грам. Глікемічний індекс молока становить 35, що відповідає низькому рівню, а от страви з молока можуть мати більш високі показники, в залежності від того, які продукти будуть включені при приготуванні.
Види фундаментального продукту
Залежно від методів виробництва і зберігання, виділимо такі види молока:
- Цельное- повністю натуральне, сиру речовину, яке не піддавалося навіть найменшого впливу, крім як проціджування. Такий вид на сьогоднішній день реально придбати тільки на сільськогосподарських фермах або у сільських жителів з рук.
Важливо! Купівля молока з рук ризикована, тому що кожна тварина має проходити медогляд двічі на рік, і мати відповідну медичну книжку.
- Пастеризоване. Такий продукт прогрівали. Тривала пастерізація- 63-65 градусів протягом 30 хвилин, коротка 85-90 градусів кілька секунд. При цьому рідина прогрівається до 98 градусів. Цей процес вбиває всі мікроорганізми в корисною субстанції, що збільшує термін зберігання. Цінність такого пиття в рази нижче, в порівнянні з цілісним.
- Ультрапастерізованное- продукт, який готується шляхом нагрівання субстанції до температури 120-150 градусів близько 2-3 секунди. Після прогріву питво в стерильних умовах розподіляють по герметичним пакетам. Після такої маніпуляції герметичну пачку зберігають більше місяця.
Важливо! Ультрапастеризація сприяє тому, що всі корисні речовини і бактерії вбиваються.
Користь молока для організму
Користь і шкода коров’ячого молочка оскаржуються довгі роки. Багатий склад і вітамінний комплекс можуть постраждати від умов утримання корови. В цілому користь для здоров’я людини полягає в наступному впливі:
- Унікальне джерело поживних речовин і вітамінів, які повністю насичують організм.
- Велика кількість кальцію позитивно позначиться на красі ваших зубів і міцності кісток. Саме тому любителі випити кухоль парного напою набагато рідше звертаються за послугами стоматолога. Крім цього знижується ризик виникнення остеопорозу.
- Від білків зростає і зміцнюється м’язова маса, тому продукт особливо облюбували спортсмени. Його популярність не поступається курячим яйцям.
- Вітаміни знижують рівень стресу. Саме тому випивайте склянку теплого молочка на ніч після важкого робочого дня. Всього один стакан і зникне напруга, накопичене за день. У жінок спостерігається полегшення передменструального синдрому.
- Продукт сприяє м’якому зниженню тиску, знижує ризик інсульту і інших серцевих захворювань.
- Позбавлення від печії, поліпшення системи травлення, нормалізація почуття голоду.
- Вже довгий час пляшку чи пачку даного пиття видають працівникам важких виробництв з метою зміцнення імунітету і відновлення життєвих сил.
- Напій зніме стрес, дозволить впоратися з анемією і допоможе реабілітуватися після туберкульозу.
Молоко- смачний і корисний продукт, здатний підтримати організм людини в тонусі, і сприятиме профілактиці хвороб. Саме тому багатьом варто обов’язково включити це корисне пиття в свій щоденний раціон.
Чи існує шкоду від молока?
Останнім часом багато вчених більше обговорюють саме шкоду для організму людини від молочка.
- Алергічні реакції-часте явище, яке можна зустріти у 15% жителів. Це проявляється в тому, що після вживання у людини спостерігається діарея і сильне здуття живота. Такими ж симптомами може мати алергія на білок.
- Дієтичним даний продукт в первозданній формі назвати складно, адже цільне молочко- джерело жирів. Дієтологи дозволяють знежирене, проте в такому випадку зупиніть свій вибір на звичайній чистій воді.
Цікаво! Алергії на молочку залежать від нації. Наприклад, в Європі непереносимість реально зустріти у 2-5% населення, а в Африці і Азії ця цифра зростає до 50-75%.
Вегани і сироїди кажуть ще про інших шкідливі властивості цього напою:
- підвищення кислотності шлунка;
- підвищує ризик прояву раку матки, але знижує той же захворювання кишечника, що зустрічається набагато ширше;
- казеін- один з найсильніших алергенів, тому всім людям, які мають схильність до цього захворювання варто перед вживанням проконсультуватися з лікарем.
Молоко здавна зараховане до числа фундаментальних продуктів в системі харчування. Користь і шкода його залежать від ряду умов, таких як людський фактор, методів обробки сировини і тд. Слід підходити до вживання даного напою, виходячи з індивідуальних особливостей організму.