Борщ – найпопулярніше і затребуване перша страва, яку люблять і цінують. Аналоги є практично у всіх національних кухнях з тими чи іншими інтерпретаціями. Вчити його готувати – справа дуже важка і невдячна.
У кожної господині є свій фірмовий рецепт. До того ж смак борщу залежить від продуктів, води і навіть настрою кухаря. Один і той же борщ у одній і тій же господині кожен раз виходить по-різному.
Рецепт класичний «Сільський»
Маючи давню історію, це перша страва також має і старовинний рецепт приготування. Адже колись вважалося, що борщ – це їжа сільська, коли всі продукти ростуть на городі, а м’ясо «бігає» по двору.
складові
- М’ясо свиняче на цукрових кісточці (ребра) – 0.5 кг.
- Картопля – 3-4 шт.
- Морква (середня) – 2 шт.
- Цибуля – 1 шт.
- Буряк (середня) – 1 шт.
- Капуста – 150-200 гр.
- Томатна паста, томатний соус або свіжі помідори
- Сіль, перець, часник – за смаком
- Масло рослинне рафіноване – для обсмажування овочів.
Якщо замість рослинного масла використовувати свинячий жир, блюдо вийде жирним і важким. Хоча саме цей жир використовували наші предки.
приготування
Щоб приготувати борщ зі свининою за таким рецептом, потрібно трохи задурити і заздалегідь подбати про бульйоні. Варити його можна як в мультиварці, так і в окремій каструлі. Ми розглянемо варіант окремого приготування.
- Розрізаємо ребра на порційні шматочки. Якщо вони занадто жирні, зайвий жир краще зрізати. Промиваємо їх під проточною водою, злегка обсушуємо і закладаємо в каструлю. Наливаємо близько 4 літрів води і ставимо на вогонь. Як тільки почне з’являтися «піна», акуратно знімаємо її шумівкою або ложкою, намагаючись видалити всю. Зменшуємо вогонь до мінімуму і варимо 30-40 хв.
- Десь за 15-20 хв. до закінчення приготування бульйону приступаємо безпосередньо до борщу. Морква, буряк і цибулю очищаємо. Морква і буряк натираємо на крупній тертці, цибулю нарізаємо дрібними кубиками.
- В мультиварці встановлюємо режим «Жарка», наливаємо рослинне масло і закидаємо подрібнені овочі. Злегка обсмажуємо до м’якості, періодично помішуючи.
- Картопля очищаємо і нарізаємо вздовж на 4-6 частин. Закидаємо в чашу і заливаємо бульйоном зі свининою. Включаємо режим «Суп» або «Варка» на 20-30 хв.
- Капусту дрібно шаткуємо і злегка приминає руками. Як тільки вміст в мультиварці закипить, закидаємо в неї капусту, заправляємо сіллю і спеціями.
- Стежимо за станом картоплі. При його напівготовності в борщ зі свининою можна додавати томат. Томатний соус або пасту закидаємо за смаком безпосередньо в чашу. Якщо це свіжі помідори, попередньо знімаємо з них шкірку, подрібнюємо блендером або іншим способом до стану каші і заливаємо.
- При бажанні на цьому етапі можна додати подрібнений часник і лавровий лист. Як тільки борщ повторно закипить, пробуємо на сіль, цукор і спеції. Якщо необхідно, додаємо відсутні складові.
Коли борщ звариться, не потрібно поспішати тут же його розливати по тарілках і ставити на стіл. Включіть в мультиварці режим «Підігрів» на 10-15 хв. – нехай настоїться. А ви тим часом приготуйте пампушки з часником, які традиційно подаються до борщу з м’ясом. Подрібніть зелень і поставте в окремій тарілці, також подайте сметану. Кожен за бажанням доповнить свою страву сам.
Борщ з тушонкою на швидку руку
Якщо дуже хочеться борщу з м’ясом, а варити його немає часу – вдамося до універсального рецепту з тушонкою. Такий варіант приготування можна використовувати в мультиварці на режимі «Відкладений старт». Тоді ви ввечері отримаєте повноцінний вечерю для всієї родини без зусиль і турбот.
складові
- Консерви з свинини – 0.5 літрова банка
- Картопля – 3-4 шт.
- Морква – 1 шт.
- Буряк – 1 шт.
- Цибуля ріпчаста білий – 1 шт.
- Капуста – 150-200 гр.
- Томатний соус або кетчуп – 3-4 ст. л.
- Сіль, спеції, лавровий лист – за смаком.
приготування
- Очищаємо овочі. Морква і буряк натираємо на крупній тертці, цибулю нарізаємо кубиками, картопля – великими. Капусту тонко шаткуємо.
- Закидаємо всі овочі в чашу і заливаємо водою. Виставляємо режим «Суп» або «Варка» на 35-40 хв.
- Приблизно через 15-20 хв. додаємо томатний соус, а ще через 10 хв. заправляємо тушонкою. Тільки після цього можна посолити і поперчити борщ.
- Включаємо режим «Підігрів» і залишаємо на 10 хв. настоятися. А тим часом сервіруємо стіл до обіду.
Якщо за таким рецептом ви будете готувати борщ з тушонкою на «відкладеному старті» в мультиварці, всі інгредієнти закидаєте одночасно. Але робіть поправку на солоність тушонки.
А тепер ексклюзив – «Угорський борщок»
Це досить рідкісне і дуже незвичайне блюдо. І для його приготування вам знадобиться квашена буряк разом з квасом. Саме в цьому інгредієнті і криється родзинка страви. Та й не тільки в цьому!
Необхідні продукти
- Свинячі ребра – 500 гр.
- Морква – 1 шт.
- Лук білий ріпчаста – 1 шт.
- Буряк квашений – 150 гр.
- Буряковий квас – 100 гр.
- Томатна паста – 3 ст. л.
- Сметана – 2 ст. л.
- Борошно – 2 ст. л.
приготування
- Ребра нарізаємо порційними шматками, промиваємо під проточною водою і просушують.
- В мультиварці встановлюємо режим «Суп» або «Варка» на 60 хв. Заливаємо 3 літри води і закидаємо м’ясо. Варимо бульйон за класичними канонами.
- Тим часом готуємо овочі. Моркву і цибулю очищаємо і натираємо на дрібній тертці.
- На сковорідці розпалює кілька ложок рослинного масла і обсмажуємо овочі до напівготовності.
- Додаємо томатну пасту, перемішуємо і трохи припускаємо на повільному вогні. Так томатна паста розкриє свій смак і аромат повніше.
- Через 30 хв. варіння бульйону закидаємо овочеву піджарку і продовжуємо процес ще 10 хв.
- Квашену буряк нарізаємо тонкою соломкою і додаємо в чашу до борщу. Вливаємо квас і продовжуємо готувати ще 10 хв.
- Сметану змішуємо з борошном і збиваємо, щоб не було грудочок. Додаємо в борщ, постійно помішуючи. Закриваємо кришку і доводимо до кипіння. Консистенція стане трохи густіше – це нормально. Заправляємо сіллю, спеціями і цукром за смаком.
- Після звукового сигналу встановлюємо в мультиварці режим «Підігрів» на 15-20 хв. і даємо час, щоб борщ настоявся.
Такий «борщок» подається у великих чашках. На стіл ставлять сметану або вершки, дрібно посічену зелень і марцільони (млинці з м’ясом або тушонкою, обсмажені в клярі).
Поради
Щоб приготувати прозорий бульйон зі свининою, з нього потрібно зняти всю «піну» і варити на дуже повільному вогні. Є перевірений, але маловідомий спосіб. У ньому використовується звичайний скляну кульку, який можна купити в господарському магазині. Його потрібно помістити в каструлю з бульйоном. Якщо процес йде правильно – ви не почуєте ні звуку. Якщо ж кулька стукає об дно каструлі – вогонь великий, зменшуйте.
Щоб борщ не був занадто темний через бурякового пігменту, подрібнену буряк перед відправкою в каструлю злегка збризніть лимонним соком або розчином лимонної кислоти з холодною водою. Темно-червоний колір стане менш насиченим.
Багато господині додають часник під час варіння страви. Але якщо ви хочете приготувати про запас і будете розігрівати борщ, краще цього не робити – буде специфічний запах і не дуже приємний присмак. Просто приготуйте часникову заправку, щоб додати безпосередньо в тарілку.