Напевно, кожній людині з дитинства знайома така насолода, як ванільний зефір. Познайомимося сьогодні ближче з цими ласощами і дізнаємося, що ж таке зефір ванільний рецепт його приготування і основні тонкощі. Зефір почали готувати ще в Стародавньому Сході. Звідти з собою його привозили купці різних країн. У Старому Світі такого незвичайного страв дивувалися і навіть підносили як подарунок і подяки за що-небудь. Ці солодощі робили тільки вручну, коли різні пристосування і інструменти навіть не використовувалися. На сьогоднішній день виробництвом зефіру може зайнятися практично будь-яке кондитерське підприємство.
Трохи з історії появи зефіру
Точних даних про першу появу зефіру немає. Але є безліч припущень, де міг вперше бути приготований цей продукт. Деякі міфи говорять про те, що зефір вперше з’явився в Древній Греції. Згідно з легендою, був такий бог вітру, якого звали Зефіром. Писання свідчать, що цей бог і поділився з людьми рецептом солодощі, яка, в наслідок, і отримала назву в його честь.
За даними іншої легенди, зефір родом зі Сходу. Адже саме Схід відомий подібними стравами, які схожі на зефіру: рахат-лукум, пастила, нуга. Рецепт зефіру придумали місцеві жителі, які і почали готувати його будинку. Є і джерела, згідно з якими, солодкість придумав особистий кухар Людовика 12. Вважалося, що готував зефір він з цукрового піску і яєчних білків.
Існує переказ, в якому йдеться про те, що в Росії був придуманий рецепт приготування яблучного варення з додаванням в нього меду. Маса, яка була в підсумку отримана, підсохла і стала самостійним незвичайним ласощами. Пізніше французькими кондитерами в пастилу був доданий яєчний білок і загущувач у вигляді агару, ця солодкість отримала назву зефіру.
Є дані про те, що вперше пастилу-зефір відкрив для себе російський купець, якого звали Прохоров Амвросій Павлович. Жив він в Тульській області в невеликому місті Бєляєв. У його родині було переказ про те, що їх сім’ю нагородив за старанність сам цар Петро.
На отримані гроші Прохоровим були закладені яблуневі сади по березі Оки. Коли відкрили вогневої спосіб сушіння овочів, сім’я стала багатшою. Комусь із сім’ї Прохорових прийшло в голову додати до печеним яблукам цукор і білок курячого яйця. Амвросія ця ідея сподобалася і він посприяв, щоб до яблучну кашу додали цукровий пісок і збиті білки. Вийшли свого роду, пластини з яблучного пюре, які висушили і з’єднали їх не підсушеної яблучно-білковою масою. Вийшло, на подив, смачно і незвично.
Важливо знати! У Росії стартувала нова федеральна програма для всіх жінок, які страждають від ожиріння і надмірної ваги «Я за здорове тіло!» В ході програми кожна росіянка зможе спробувати унікальний високоефективний жиросжигающий комплекс “Bee Slim” отримавши 1 баночку абсолютно безкоштовно. Комплекс допоможе за 14 днів в домашніх умовах позбутися від зайвої ваги!
Читати докладніше …
Отримана пастила мала успіх у людей. Її замовляли з інших міст Російської держави. Прохоров відкрив власні точки продажу солодощі в таки великих містах, як Київ, Москва, Тбілісі, Санкт-Петербург. Невелика торгова лавка була навіть в Парижі, де продажі зефіру так само йшли на ура. Надалі такий десерт з’явився і в багатьох інших великих містах Європи, дозволити собі пастилу могла тільки еліта. Секрет приготування зберігався до останнього, але все ж був розкритий.
У Франції почали готувати різні солодощі, до складу яких входили ті ж інгредієнти. Але назва для них використовувалося таке ж – зефір. У всіх цих солодощах були присутні збиті білки, тільки додавалися вони в інших пропорціях. Саме тому консистенція солодкого продукту стала більш пишною і ніжною. У 19 столітті в кондитерську структуру прийшли харчові барвники, стабілізатори та ароматичні добавки. Зефір став доповнюватися вафельної крихтою, цукровою глазур’ю і шоколадом. Для підсилення смаку застосовували мармелад і горіхи.
У 1951 році на зміну ручного способу відсадження зефіру прийшов машинний метод.
Як вибрати загущувач?
Класичним вважається зефір, до складу якого входять такі компоненти, як цукор, яблука і збиті яєчні білки. На даний момент технологія приготування ласощів значно удосконалилася, що не могло не вплинути на смакові якості солодощі та її користь. Яблучний зефір залишився вірним класичним рецептом. Основне нововведення – можливість додавання пектину на ранньому етапі готування.
Не всі знають, що таке пектин. Не варто боятися цього незвичайного назви, нагадує хімічні елементи. Пектин називається речовина, яка визначає користь багатьох фруктів і овочів. Він здатний очистити організм від різного роду шкідливих елементів і робить позитивний вплив на процес кровообігу. До того ж, пектин бере участь у виведенні холестерину з організму. У самих яблуках пектину досить багато, але те, що він додається ще й додатково, тільки додає користь для здоров’я.
У багатьох кондитерських рецептах пектин використовується як загусник і рецепт ванільного зефіру, як і будь-якого іншого – не виняток. Відповідно до Держстандарту, замінити пектин цілком може інший загущувач – агар-агар. Він так само є корисним загустителем, які мають в складі вітаміни і мікроелементи.
Зефір на будь-який смак
Якщо класикою є зефір з яблук, це не означає, що не існує інших варіантів приготування цієї солодощі. Зефір готують на багатьох інших фруктових і пюре. Велика кількість пектину міститься в цитрусових, в червоній і чорній смородині, брусниці, журавлині, вишні, агрус, горобині. Відмінно підійдуть на роль інгредієнта для зефіру і персики, нектарини, черешня, сливи, малина, хоч рівень пектину в них трохи нижче.
Можна поекспериментувати, щоб знайти той самий смак, який сподобається саме вам.
Користь зефіру
Зефір має безліч корисних якостей:
- До складу зефіру, як відомо, входить пюре їх фруктів або ягід, тому в ньому низький рівень жирів.
- До складу солодощі входить пектин, який сприяє очищенню організму від непотрібних солей і шкідливих речовин.
- Вживання зефіру сприяє поліпшенню роботи травної системи і зниження рівня холестерину.
- У зефір міститься кальцій, залізо, фосфор, харчові волокна, що покращує функціонування кишечника.
- Незважаючи на позитивні характеристики, потрібно пам’ятати, що в зефір великий вміст цукру і вуглеводів, тому вживання потрібно обмежувати.
У покупного зефіру, перш ніж його придбати, варто ознайомитися зі складом. Не рекомендується купувати той продукт, у складі якого присутні барвники та хімічні ароматизатори. Такі компоненти здатні завдати шкоди організму, особливо варто уважніше відносити до вибору солодощів для дітей.
Тонкощі приготування ласощів
- Для приготування яблучного зефіру необхідно брати густе пюре, тобто те, в якому високий рівень пектину. Яблука сорту антонівка відмінно підійдуть для цієї ролі. Важливо, щоб яблука добре запікати.
- Зазвичай зефір застигає протягом 2-5 годин, якщо температура кімнатна.
- Після застигання готовий зефір потрібно підсушити протягом доби. Це сприяє утворенню на поверхні тонкої скоринки.
- Для того, щоб зефір зберігався довше, третю частину цукрового піску можна замінити на патоку або глюкозний сироп. Коли такий зефір підсохне – серединка його збереже ніжність.
- Для отримання стійкої маси, яка буде добре тримати форму, необхідно добре збити масу. Потрібно затратити чимало часу і старань, щоб вийшло якісне і повітряні ласощі.
Зефір ванільний. рецепт 1
Для приготування ванільного зефіру знадобиться:
- Пакетик 10-грамовий желатину;
- 400 г цукрового піску;
- 1 чайна ложка харчової соди;
- Стільки ж соку лимона;
- 2 г ваніліну.
Таке ласощі, як зефір з ароматом і смаком ванілі, відомо кожній людині, яка любить солодощі. В даний час його можна придбати без проблем в будь-якому продуктовому магазині, але набагато цікавіше втілити рецепт ванільного зефіру в домашніх умовах. Приготування такого зефіру потребують багато часу, проте, сам процес не занадто трудомісткий.
Покроковий рецепт ванільного зефіру:
- Замочити желатин на 15 хвилин в теплій кип’яченій воді.
- Зайнятися приготуванням сиропу. Для цього всипати в невелику каструлю цукровий пісок і вилити в неї ж воду
- Каструлю поставити на плиту і довести на великому вогні до кипіння. Зменшити вогонь і проварити вміст близько 10 хвилин, не перестаючи заважати.
- Зняти з вогню каструлю і дати постояти 5 хвилин. Перекласти до сиропу желатин. Ретельно перемішати до однорідної консистенції без грудочок. Залишити остигати при кімнатній температурі протягом 15 хвилин.
- Полеченной сироп помістити в чашу блендера і збити 10 хвилин на найвищій швидкості. Маса повинна помітно біліть. Залишити на 5 хвилин.
- Додати сік лимона і ванілін. Якщо лимонного соку немає під рукою, замість нього можна додати кілька частинок лимонної кислоти. Знову збити міксером близько 5 хвилин. Залишити на 5 хвилин, після чого всипати соду і знову збити масу.
- Помістити зефірної масу в підготовлені формочки, попередньо промазані розтопленим вершковим маслом, залишити застигати на 6-7 годин.
- Через зазначений час вийняти зефір з форм і посипати їх цукровою пудрою, щоб уникнути склеювання солодощів між собою при зберіганні.
- Зефір ванільний. рецепт 2
Інгредієнти для приготування 1 порції солодощі:
- 2 яєчних білка;
- 2 г ваніліну;
- 400 г цукру;
- 15 г харчового желатину;
- За смаком – картопляний крохмаль, цукрова пудра;
- 100 мл води.
Багатьох жінок, що стежать за своєю фігурою, часто цікавить, скільки калорій в ванільному зефір. Так ось, калорійність зефіру ванільного становить 310 ккал.
Покрокове приготування солодощі:
- Змішати ваніль, білки і половину цукру в густий крем за допомогою міксера.
- Замочити желатин у воді до його набухання. Всипати після цього цукор, що залишився і поставити на вогонь. Постійно помішуючи, довести суміш до кипіння.
- Охолодити отриману масу до 30 градусів. Влити поступово охолоджену масу в крем, продовжуючи збивання.
- Протягом 10 хвилин працювати міксером до утворення пишної щільної маси.
- Помістити отриману стійку масу в кондитерський мішок. Якщо такого мішка немає, можна застосувати щільний поліетиленовий пакет з відрізаним куточком.
- На піднос висаджувати фігурні завитки. Коли маса закінчиться, відправити її на пару годин в холодильник. Це потрібно, щоб зефір швидше застиг.
- Потім дістати зефір і посипати його крохмалем. Після чого повторити ті ж дії з цукровою пудрою.
- Розподілити крохмаль по зефіру.
- Силіконової лопаткою відокремити зефір він поверхні підношення і склеїти між собою по парі.
Зефір ванільний рецепт 3
Для його приготування знадобиться:
- 0,5 кг свіжих яблук;
- 0,3 цукру;
- 1 яєчний білок;
- 2 чайних ложки ванільного цукру або 1 паличка ванілі.
Для сиропу потрібно:
- 0,4 цукру;
- 150 мл чистої води;
- 10 г агару.
Процес приготування:
- Підготувати яблука, почистивши їх, звільнивши від середини і подрібнивши на шматочки.
- Помістити шматочки яблук в фольгу, завернуть.3.
- Яблука в фользі покласти в форму.
- Форму відправити в, розігріту до 180 градусів, духовку.
- Запікати протягом півгодини.
- Вийняти, дати охолонути.
- Подрібнити печені яблука до стану пюре, повинно вийти близько 300 г маси.
- Щоб не залишилося грудочок, яблука можна пропустити через дрібне сито.
- Замочити агар-агар у воді на півгодини.
- Вийняти насіння з ванільною палички.
- У пюре додати білок 1 яйця, цукор і насіння ванілі.
- Збити все компоненти.
- Довести агар-агар до стану кипіння, всипати цукор.
- Знову довести до кипіння суміш.
- Постійно помішуючи, варити суміш 5 хвилин.
- У пюре додати закипілий сироп, збити.
- Отримана маса повинна бути щільною і повітряної, а так само повинна відмінно тримати прийняту форму.
- Викласти масу в кондитерський шприц і відсадити зефір на поверхню, застелену папером.
- Готові солодощі залишити для застигання на кілька годин.
- Зефір ванільний рецепт з додаванням шоколаду 4
Для приготування ванільного зефіру в шоколаді необхідно:
- 5-6 середніх яблук;
- 160 мл чистої води;
- 30 г желатину;
- 720 г цукру;
- Білок 1 яйця;
- 1 стандартний пакетик ванільного цукру.
Щоб приготувати шоколадну глазур для покриття, потрібно:
- 200 г молочного або темного шоколаду без різних добавок;
- 3 столових ложки молока.
Спосіб приготування:
- Запекти яблука в духовці, зробити з них пюре. Змішати отриману яблучну масу зі склянкою цукру-піску і пакетиком ванільного цукру. Додати половину яєчного білка і збити все міксером.
- Залити желатин водою і залишити на 30 хвилин, потім поставити на вогонь і гріти до кипіння. У желатин всипати цукор, що залишився і на протязі 5 хвилин варити на повільному вогні. Зняти з вогню і дати сиропу охолонути. У пюре додати решту половину білка і збити за допомогою міксера до утворення білої, легкої маси.
- В отриману масу повільно додати сироп, продовжуючи збивати. Перенести масу в спеціальний мішок, і видавити зефіркі на, змащену маслом, пергаментний папір. Дати просохнути добу. Через цей час зефір зверху застигне, а під утворилася скоринкою буде як і раніше тягуча суміш. Через пару днів зефір стане схожий на безе.
- Для приготування потрібно розтопити шоколад на плиті або на водяній бані. Потрібно поламати плитку шоколаду на дрібні шматочки і додати до них молоко. Гріти на плиті, постійно помішуючи.
- Після того, як шоколад розтанув, опустити в нього зефір по черзі за допомогою ложки. Вийняти зефір в шоколаді, дати стекти надлишків і розташувати солодкість на пергаменті.
- Надіслати зефір в шоколаді в холодильну камеру для того, щоб шоколадний шар повністю застиг.
- Зефір ванільний рецепт дуже простий, але такі ласощі точно сподобається і дорослим, і дітям, якщо його приготувати в домашніх умовах.