Людина схильна до невдоволення. Те зима дуже холодна, то літо – нестерпно задушливе. Круглий рік що-небудь та не так … Небезпечний і шкідливий песимізм.
І хоча у нас вже жарко, давайте зосередимося на хорошому! Холодний борщ за класичним рецептом – відмінне перше блюдо. Ми опишемо 3 варіації для рецепта з фото крок за кроком, уточнимо секрети смачної нарізки і вдалі поєднання для заливки.
Крім освіжаючого характеру барвистий буряковий зразок привертає широким простором для фантазії і успішних експериментів. Одного разу вловивши принципи приготування класики, ви завжди зможете внести в суп щось своє, не втративши красу і апетитність.
Як приготувати холодний борщ
Перший рецепт з фото – це базовий шаблон. Він виходить універсально смачним, насиченим, але свіжим і легким. З нього дуже вигідно почати знайомство з різноманітністю холодним літніх супів.
На 4-5 порцій нам потрібні:
- Буряк сира – 4 шт. невеликого розміру
- Огірки свіжі – 3 шт. середнього розміру (10-12 см в довжину)
- Кріп – 1 пучок середнього розміру
- Цибуля зелена – за смаком (якщо так, то на 1/3 менше кропу)
- Яйця курячі – 3-4 шт.
- Вода питна – 1,5 л
- Сметана – 150 г
- Гірчиця – 2 ч. Ложки (ядренее за смаком)
- Лимонний сік – 1 ст. ложка
* Стільки вийде приблизно з ½ середнього фрукта
- Цукор – 1 ст. ложка
- Сіль за смаком
Як приготувати.
Очищаємо буряк і ріжемо тонкою соломкою. Ми давні фанати терки Бернер, вжик-вжик – і готова рубінове гірка.
Доводимо до кипіння воду, додаємо цукор і присаливаем. Всипаємо нашатковану буряк і додаємо лимонний сік з 1 половинки середнього лимона. Накриваємо основу свекольника кришкою, доводимо до кипіння і варимо на слабкому (!) Вогні – 15-20 хвилин.
Радимо пробувати шматочки буряка вже через 10 хвилин варіння, щоб вчасно вимкнути вогонь. Ми шанувальники злегка хрусткою головної героїні.
Вимкнувши вогонь, даємо відвару повністю охолонути. Це займе 40-50 хвилин.
Огірки миємо, але не чистимо і теж шаткуємо тонкою соломкою.
Кріп і цибулю дрібно рубаємо. На наш смак, до кропу завжди можна додати петрушку, а зелена цибуля скоротити до мінімуму або замінити дуже дрібним кубиком звичайного ріпчастої (1-2 столові ложки без гірки).
Засипаємо нарізки огірків і зелені в остиглий буряковий відвар, перемішуємо і ставимо в холодильник на 30-40 хвилин. Це класичний прийом для холодного борщу дозволяє супу настоятися. Легкі зелені учасники страви встигають підсолити і віддати частину ароматних ноток заливці.
За час, поки борщ настоюється, відварюємо круто курячі яйця – 10-12 хвилин після закипання води. Ставимо каструльку з яйцями під проточну холодну воду, тримаємо хвилин п’ять. Після цієї нехитрої процедури вони дуже швидко чистяться. Ріжемо варені яйця дрібним і середнім кубиком.
Змішуємо сметану з гірчицею, регулюючи смак під себе. Вибір гірчиці широкий: легка солодка, помірна або міцненька гостра в російській традиції «під горілочку».
Дістаємо бурякову базу з огірками і зеленню з холодильника. Розливаємо по тарілках, додаємо в кожну рубані яйця і столову ложку гірчично-сметанному суміші.
З цього моменту, як розмішувати і їсти – особиста справа кожного. Хтось з’їсть швидко і поскаржиться, що мало. А хтось розтягне прохолодне задоволення.
До речі, можна ще при подачі розмішати сметану, а яйця не подрібнювати, а розрізати навпіл або четвертинками. Кладемо в кожну тарілку по 1 яйцю або ставимо поруч на блюдце. При цьому врахуйте, що четвертушками набагато зручніше їсти, особливо дітям.
Для дуже зголоднілих співтрапезників можна подати борщ в супроводі відвареної картоплі (варимо в мундирах, охолоджуємо і чистимо). Стане в нагоді і додаткова порція сметани з гірчицею, щоб присмачити улюблений коренеплід.
А ось додавати картоплю в холодний суп ми не любимо. Втрачається свіжість і яскравий літній характер рецепта.
ТОП-6 корисних ідей для бурякової класики
-
1) Особисті уподобання до подрібнення овочів.
Для холодних супів в нашій родині всі однозначно:
- Соломка – сама вишукана, красива і смачна нарізка.
- Дрібний кубик – теж добре, але може бути жорсткувато для літніх членів сім’ї і маленьких дітей.
- На великій тертці – буденно і максимально легко в приготуванні, але не ідеально за смаком.
Якщо врахувати елемент різноманітності, то можна кожного разу змінювати нарізку. Для довгого спекотного літа – це кращий вибір.
-
2) І знову про картоплю в борщ.
Звичайно, особистий смак – всьому голова! Якщо ви віддано любите картоплю, то краще за все відварити його з вечора. Він охолоне і буде добре тримати форму в будь-який нарізці. Хоч дрібним кубиком, хоч великими шматочками.
До слова, в класичної білоруської кухні ми так і не зустріли нарізку вареної картоплі в холодник за час подорожі по трьом містам, включаючи Мінськ. Тут 2 рецепта з фото для холодник по-білоруськи – на воді та на кефірі.
-
3) Про різноманітність холодних заливок.
Організувати – дуже просто! Підійде квас, який ми так любимо в окрошка. Тоді воду треба зменшити хоча б на третину, краще наполовину. Відвар буряка вийде дуже насиченим, охолоджуємо його і розбавляємо холодною квасом.
-
4) Пару слів про головну героїню – буряку.
Ми любимо варити буряк і задоволені результатом в супах. І все ж в холодних стравах, де вона основний компонент, печені коренеплоди можуть бути смачніше.
Як запекти буряк? Потрібно звернути вимиті сухі коренеплоди в фольгу по одному і запекти в духовці, розігрітій до 200 градусів Цельсія. Овоч готовий, коли його легко проколоти зубочисткою.
Молоді бурячок зажадають 45-50 хвилин запікання, зрілі – 1,5-2 години.
Для основи свекольника подрібнюємо спечені овочі, з’єднуємо з водою, сіллю, цукром, лимонним соком і даємо настоятися в холодильнику – 1 година.
Вигода від додаткових турбот – максимально насичений смак супу і його головної героїні.
-
5) Одна з улюблених добавок на Україні – хрін.
Він може замінити гірчицю і о-о-чень підходить до буряка в будь-якому вигляді. Спробуйте! Буквально 2-3 ч. Ложки на перераховані інгредієнти. Принцип той же: об’єднуємо зі сметаною.
-
6) Про роль м’яса в літньому холодному шедеврі.
Додати можна, але краще не багато. Відварна курка, телятина, варена ковбаса. Рецепт повинен освіжати і насичувати, а не годувати досхочу. Це вірно не тільки суб’єктивно: у багатьох людей апетит знижується в літню спеку. А здорове харчування в спекотні дні має забезпечити посилений питний режим і підвищену вітамінізацію, щоб пом’якшити оксидативний стрес від активного сонячного випромінювання.
Холодний борщ із зеленню і м’ясом
На 4-5 порцій нам потрібні:
- Буряк відварна / печена – 500 г
- М’ясо відварне, наприклад, куряче філе (або комбінація улюбленого м’яса) – 200-250 г
- Огірки свіжі – 350-400 г
- Салат городній – 550 г (+/- ½ пучка)
- Зелень свіжа (улюблений набір) – 1 пучок
* Кріп, петрушка, кінза
- Зелена цибуля – якщо любите
Заливаємо цей холодний борщ класичної сумішшю:
- Буряковий відвар + кефір (по 700 мл кожного)
Додаткова заправка та регулятори смаку:
- Сметана, лимонний сік / яблучний оцет.
На фото нижче дивіться покроково, як нарізати інгредієнти на рецепт. Найсмачніший варіант для коренеплоду і огірка – тонка соломка. М’ясо – соломкою побільше, нарізаємо шматок відвареної грудки поперек волокон. Листя салату – не дуже тонкими смужками, зелень – дрібно рубаємо.
Заливку можна міняти – з квасом, з мінералкою і сметаною, з сироваткою і т.п. Літній, легкий, але ситний рецепт. Його зазвичай люблять чоловіки-м’ясоїди, небайдужі до зеленого борщу.
Замість салату або навпіл з ним можна взяти бадилля від молодих буряків. У такій борщ особливо смачно додати дрібно рубаний часничок і відварну квасолю. Необов’язково варити самому. Можна взяти консервовану, промивши її в проточній воді. На наведене кількість інгредієнтів досить 5-6 ст. ложок квасолі і 3-4 середніх зубчиків часнику.
Кілька ідей для пісних варіантів
Влітку православні люди дотримуються Успенський пост. Пісний холодник теж можна зробити смачним і не нудним. Наприклад, розширити овочевий склад і прибрати яйця.
- Варіанти: морква – тонкою соломкою або крупно натерти, 3-4 ст. ложки кукурудзяних зерен і / або консервованої квасолі.
- Заправити можна тільки буряковим відваром, якому додаємо пікантності до смаку сіллю і лимонним соком.
- Ще одне цікаве рішення – підсолений томатний сік, особливо для його фанатів.
P.S. Сироедческій борщ для цікавих
Для 3-4 порцій.
Замість води суміш 3 свіжих соку:
- З стебел селери – 500 мл
- Лимонний – 100 мл
- З буряка – 100 мл
За смаком нарізка з сирих овочів:
- Кабачки і огірки (дрібний кубик)
- Буряк (краще крупно натерти)
- Зелену цибулю і будь-яка інша улюблена
Разом сметани:
- Сирі горіхи (краще кешью, замочені з ночі) провернути в блендері, вводячи воду до консистенції сметани
Звучить екзотично, правда? А ви приготуйте: виходить цілком! Легко, свіжо і мега-корисно для травлення і підтримки енергії в спекотні дні. Це відмінний рецепт для овочевого розвантажувального дня для схуднення. Мало калорій і багато користі.
Ми робили сироедний борщ не раз, в тому числі спрощували, відступаючи від суворих канонів сироїдіння. Наприклад, замінювали сік селери мінеральною водою, квасом, сироваткою або кефіром і трохи присолювали.
Будемо раді, якщо холодний борщ зацікавив вас в класичному рецепті. Ми намагалися, щоб рецепт з фото крок за кроком не залишив у вас ніяких питань. Якщо щось здається незрозумілим, запитуйте в коментарях. Ми завжди відповідаємо читачам.
Приємного апетиту і будьте щасливі за любої погоди!