Троюрідний угорський братик рататуя, лечо давно полюбилося багатьом слов’янам. Його так просто адаптувати під доступні продукти і дуже зручно додавати в тушковану капусту, рагу з картоплею, супроводжувати каші, омлет або котлети.
Лечо з болгарського перцю на зиму не дарма заслуговує вигуки «Пальчики оближеш!». Найпростіше і приємне кисло-солодка страва легко приготувати за допомогою одного з рецептів.
Ми опишемо 4 універсально смачних зразка, в яких немає рідкісних інгредієнтів. Тільки зрозумілі бюджетні овочі, які завжди є в продажу в теплий сезон. Вас чекають покрокові фото на класичний спосіб приготування і детальні описи на інші варіанти.
Для закачування використовуємо стерилізовані банки і будь-які кришки. Самозавінчівающіеся твіст офф або трошки терпіння з закаточним ключем. Зусилля окупляться! Салат-закуска відмінно зберігається всю зиму.
Класичний лечо з цибулею і помідорами
Перший рецепт найпоширеніший. Напевно, ваша бабуся, мама або свекруха закривали світову закачування саме так. Долучаємося до класики, де перець супроводжують тільки ріпчаста цибуля і помідори.
Нам потрібні:
- Перець болгарський – 3 кг (зважуємо в очищеному вигляді)
- Помідори – 2 кг (+/- 20 шт. Середнього розміру)
- Цибуля ріпчаста – 10-12 штук середнього розміру
- Олія – 1 склянка
- Цукор – 1 стакан
- Оцет столовий 9% – 100 мл
- Сіль кам’яна крупного помелу – за смаком
* На це кількість овочів у нас йде 2 ст. ложки без гірки
* 1 стакан – 250 мл
* За смаком можна додати часник – 3-4 великих зубчики
- Стерилізовані банки по 500 мл або на 1 літр
Як приготувати.
Стерилізуємо банки. Зручний спосіб в духовці:
- Моєму банки і кришки щіточкою з содою (!).
- Ставимо в холодну (!) Духовку на 120-130 градусів Цельсія.
- Після розігріву духовки до заданої температури тримаємо там банки 5-7 хвилин. Стежимо, щоб банки повністю висохли.
- Кришки заливаємо окропом – на 5-7 хвилин.
Займемося овочами.
Гарненько помиємо барвистий набір інгредієнтів. Очистимо перці і цибулю.
Перці розрізаємо вздовж на 4 частини. Остання нарізка – поперек, з кроком близько 1 см, щоб вийшли короткі смужки.
Переходимо до помідорів.
Загальне правило для всіх рецептів лечо.
Якщо томати Тонкошкур, просто ріжемо і перебиваємо на Брендер або перекручує в м’ясорубці.
Якщо сорт товстошкірий, то спочатку надсекают кожен помідор навхрест (на попі) і обшпарюємо окропом. Тоді томати дуже легко почистити і перекрутити вже без шкірки.
Цибулю чистимо і ріжемо так, як любите його в готовому салаті: півкільцями, чверть-кільцями або середнім кубиком.
Для гасіння використовуємо великий посуд – емальований або нержавійку.
Ставимо на вогонь томатне пюре і додаємо цукор і масло. Якщо ви впевнені в кількості солі, то можна відразу і посолити. Хоча на смак, на колір – товариша немає. У перший раз радимо додавати сіль в кінці гасіння, регулюючи під свої смаки до солоності.
Розмішуємо пюре і всипаємо рубаний лук. Знову перемішуємо і прогріваємо до кипіння, періодично помішуючи. Варимо цибулю в томатному пюре після закипання буквально 1-2 хвилини.
Всипаємо перець, гарненько заважаємо і прогріваємо до закипання. З моменту як закипіло варимо 10-15 хвилин. Тут обов’язково пробувати по шматочку, щоб вчасно вимкнути. Перець повинен стати м’яким, але не розваритися. Пружна ніжність – найкраща текстура головного героя смачного лечо.
Як тільки перець приготувався, вливаємо оцет і даємо закипіти. Вимикаємо нагрів.
Якщо використовуємо часник, то рубаємо дрібними кубиками і додаємо в кінці одночасно з оцтом.
Пробуємо лечо на сіль і цукор. При необхідності додаємо потрібний акцент. Ми любимо рівноважний кисло-солодкий смак, де досить солі.
Перекладаємо гаряче блюдо в стерилізовані банки, наповнюючи їх до верху. Закочує залізною кришкою, перевертаємо і вкриваємо ковдрою – для повільного охолодження.
Зберігаємо в ідеалі в прохолодному місці. Але можна і при кімнатній температурі. Запасу міцності у заготовки вистачить до весни.
Нижче ми пропонуємо вам ще 3 варіанти лечо з болгарським перцем. Вони різні, але дитячий захват «Пальчики оближеш!» Підійде до кожного.
Лечо з морквою для більшої насолоди
Після першої успішної закачування ми відразу полюбили розширений склад. Вже дуже ми віддані шанувальники моркви і капусти.
- Додати моркву в лечо дуже просто! На кількість овочів з класичного рецепту вище досить взяти 5-8 середніх морквин. Морква крупно трьом, таке подрібнення універсально.
- Ми любимо і більш вишуканий варіант – соломку різного калібру ( «Ура!» Тертці Бернер). Смачно вийдуть і півкола або кружечки малої товщини (0,5-0,8 см). З цієї нарізкою нам теж допомагає одна з 3-х основних насадок Бернера.
- Додаємо тонку морквяну нарізку разом з перцем.
- Далі – за алгоритмом, описаним вище.
Якщо морква товстими кружечками (1 см), додаємо її до перцю, даємо закипіти і варимо 5-7 хвилин.
Лечо без оцту для цікавого експерименту
Теж смачно і добре зберігається. Якщо вас бентежить відсутність оцту в ролі консерванту, то можете сміливо ризикнути. Одна баночка заради експерименту – не такий вже великий витрата продуктів.
Ми самі здивувалися, як добре зберігається така закачування. Звичайно, бажано, поставити в прохолоду (шафа на холодному балконі, лоджії, в погребі). Хоча, якщо побороти інерцію і задуматися, завдяки томатам кислоти в лечо – з лишком. Три-чотири місяці така заготовка простоїть без проблем.
Єдиний момент в рецепті – підвищена увага до стерильності закаточного інструменту і ємностей.
Нам потрібні:
- Помідори – 3 кг (близько 30 шт. Середнього розміру)
- Солодкі перці – 6-7 великих овочів (хоча б половину візьміть червоні)
- Цукор – 1 стакан
- Сіль – 1 ст. ложка з гіркою
- Часник – 6-7 великих зубчиків
Як приготувати добре описано в відео.
Зверніть увагу на велику нарізку перцю. Цей спосіб можна застосувати і в класичному рецепті.
Дотримуйтесь покрокової подачі з великими планами і текстовими підказками на кадрах. Досягне успіху навіть починаюча господиня!
Лечо з баклажанів – улюбленець старшого покоління
Нескучний рецепт для любителів синенькі.
Нам потрібні:
- Баклажани – 2 кг
- Болгарський перець – 500 г
- Морква – 500 г
- Помідори – 1 кг
- Цибуля ріпчаста – 4 шт. середнього розміру
- Часник – 3-4 зубчики
- Цукор – 100 г
- Сіль – 2 ст. ложки без гірки
- Оцет 9% столовий – 100 мл
- Олія соняшникова – 200 мл
Як приготувати.
Всі овочі миємо.
Баклажани ріжемо середніми кубиками. Потім овочі попередньо відварюємо в солоній киплячій воді – 5 хвилин. І слив воду через друшляк, даємо баклажанів охолонути. Таке коротке відварювання видаляє з синіх гіркоту.
Інший спосіб анти-гіркоти: можна посолити і дочекатися, коли виділитися сік, після чого промити в друшляку. Вибирайте зручний для вас варіант попередньої обробки. Обходитися без нього не радимо. Закачування може не гірчити, але великий ризик, що буде погано зберігатися.
Томати ріжемо на великі шматочки і перебиваємо блендером до однорідної маси. Можна потерти і на крупну тертку.
Червоний перець нарізаємо не крупніше. Ми любимо нарізку близько до класики, як в першому рецепті вище. Подивіться на фото нижче: потрібна довга соломка. Очищений від насіння перець ріжемо уздовж на 4 частини. Для довгої соломки кожну частину знову нарізаємо вздовж (!) На тонкі смуги.
Часник подрібнюємо так, як любимо його в готовій страві. Ми робили по-різному. Кращі варіанти: коли часник порубані тонкими брусочками або дрібним кубиком. Хоча підходить і швидкий варіант – натерти або продавити.
Цибулю нарізаємо тонкими півкільцями або тонкої дугою поперек.
Морква трьом на крупну тертку. Можна використовувати Бернер, щоб вийшла тонка коротка соломка.
У розігрітій сковороді з маслом обсмажуємо цибулю – 1-2 хвилини. Додаємо моркву і тушкуємо ще 3-5 хвилин.
Додаємо нарізку перцю, подрібнені помідори і шматочки баклажанів. Тушкуємо овочі 35-40 хвилин.
Через 15 хвилин після об’єднання всіх компонентів додаємо цукор.
Ближче до кінця гасіння кладемо сіль, і в самому кінці кубики часнику і оцет.
Гаряче лечо перекладаємо по стерилізованих банках, закочує, перевертаємо і вкутуємо.
Зберігаємо готову закачування 4-5 місяців, краще в прохолодному місці. У квартирі підійде не опалювальний засклений балкон / лоджія.
Лечо з баклажанів любить старше покоління сім’ї. Ми ж ставимося до нього спокійніше. Баклажани – специфічний овоч, особливо для дитячого харчування.
Вибираючи з двох варіантів з великими річними овочами, ми частіше віддаємо перевагу салатам аля-лечо з кабачками. У нас є один улюбленець, рецепт якого ми описали окремо. Він нейтральнішою і до смішного легко готується з будь-яких кабачків (старих теж!), Найдешевших помідор і болгарського перцю будь-якого кольору.
На сьогодні все. Хоча ні! Ще трошки про користь. Червоний болгарський перець і томати містять потужний антиоксидант лікопін. Його вигідна особливість в стійкості при термічній обробці овочів. Це означає, що за рахунок уварювання і гасіння і лечо, і томатна паста, і інші салатні закачування з овочевими джерелами лікопіну містять багато цілющого каротиноида для міцного здоров’я.
Лечо з болгарського перцю на зиму варто коротких зусиль. «Пальчики оближеш!» Скажуть вам і гості будинку, і учасники процесу заготівлі. Залучайте до нарізки овочів старших дітей і пропонуйте їм вибрати улюблений рецепт або розмір овочевих шматочків. Чари відкриття власноруч зробленою баночки де-небудь в грудні не порівняти і з трьома походами в супермаркет.
А які закачування на зиму ви любите готувати всією сім’єю? Діліться в коментарях!